+48 727 710 299

Stan Zerowy - Pierwszy Etap Budowy Domu

Stan zerowy budowy domu to etap, który obejmuje m.in. wyrównanie terenu, wykopanie i zalanie fundamentów, montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej w fundamentach, oraz wszelkie prace izolacyjne na poziomie fundamentów i ścian fundamentowych. Osiągnięcie stanu zerowego na 1 rzut oka wydaje się mało imponujące, ale należy pamiętać, że jest to dosyć czasochłonny etap. Od staranności wykonania zależy przebieg pozostałych procesów budowy. Błędy popełnione na tym etapie mogą wychodzić nawet po latach w postaci uszkodzonych ścian czy problemów z przenikającą wilgocią.

Etapy doprowadzenia budowy do stanu zero .

Prace Geodezyjne i Geologiczne

Tutaj niezbędne będzie zatrudnienie geodety i geologa. Do jego zadań należeć będzie wytyczenie budowy domu za pomocą palików i sznura. Kolejną czynnością będzie ustalenie punktu zero budynku przy pomocy repera geodezyjnego. Czyli ustalenie wysokości podłogi parteru budynku. Ważne, aby na tym etapie geolog sprawdził ziemię, czy wody gruntowe nie znajdują się za wysoko, a także czy teren ma tendencje do nasiąkania wodą podczas ulewy.

Roboty Ziemne

Zdjęcie humusu, czyli inaczej warstwy ziemi roślinnej, jest niezbędne, aby zachować stabilne fundamenty, a przy tym konstrukcję całego domu. Jest to czynność niezbędna, gdyż osadzenie fundamentów na tej warstwie może mieć negatywny wpływ na trwałość fundamentów, a to z kolei doprowadza do niszczenia się konstrukcji całego budynku. Warto też zasięgnąć opinii geologa o tym, jak głęboko powinniśmy wykopać teren. Szacuje się, że głębokość humusu, który trzeba wykopać, sięga około 30 cm, jednak parametry te mogą się różnic w zależności od terenu.

Wykonanie Ław Fundamentowych

Na bazie projektu podstawowego i w oparciu o wyniki badań geotechnicznych gruntu nasz projektant przygotuje projekt zamienny . Składa się na niego wiele elementów, w tym opis techniczny, zdjęcia oraz rysunki: wykopu, szalunku, zbrojeń, kanalizacji czy podejść pod grzejniki i urządzenia sanitarne . Płytę fundamentową można zaprojektować jako osobny projekt budowlany i zastąpić nim istniejący już projekt fundamentów tradycyjnych.

Wykonanie Ścian Fundamentowych

Wykonanie każdej naszej płyty fundamentowej, zaczynamy od zdjęcia wierzchniej warstwy ziemi i wykonania odpowiedniej podbudowy. To bardzo ważny etap prac i ma decydujący wpływ na późniejszą eksploatację budynku. Podbudowę wykonujemy najczęściej z odpowiedniej pospółki piaskowej zagęszczanej warstwowo za pomocą ciężkiej (500kg) zagęszczarki mechanicznej.

Ułożenie Instalacji Sanitarnej

Po wykonaniu prac ziemnych oraz wytyczeniu budynku przystępujemy do wykonania wszystkich podejść wodno-kanalizacyjnych , przepustów wody , prądu i powietrza do kominka . Każdy punkt jest dokładnie mierzymy i zaznaczamy - tak aby koniec rury wychodził dokładnie w świetle ściany. Zapobiega to w późniejszym czasie konieczność kucia i bruzdowania ścian.

Drenaż Opaskowy

Drenaż opaskowy ma za zadanie odprowadzać nadmiar wody deszczowej do kanalizacji burzowej, zbiornika, studni chłonnej lub w głębsze partie gruntu za pomocą drenażu rozsączającego. Poprawnie wykonany drenaż opaskowy zabezpieczy nasz dom przed wodą gruntową, opadową i zaskórną. Wszędzie tam gdzie grunty są słabo-przepuszczalne lub wody gruntowe są wysoko zlokalizowane szczególnie zaleca się wykonanie drenażu.

Ułożenie Instalacji Sanitarnej

Po wykonaniu prac ziemnych oraz wytyczeniu budynku przystępujemy do wykonania wszystkich podejść wodno-kanalizacyjnych , przepustów wody , prądu i powietrza do kominka . Każdy punkt jest dokładnie mierzymy i zaznaczamy - tak aby koniec rury wychodził dokładnie w świetle ściany. Zapobiega to w późniejszym czasie konieczność kucia i bruzdowania ścian.

Sekcja w trakcie aktualizacji

Po zapoznaniu się z Państwa potrzebami przygotujemy darmową wycenę .